Product code: OLED83C54LA
Product Features
  • OLED evo - 4K HDR with vivid colours
  • 9 Gen5 AI - Optimised picture & sound
  • webOS 22 - Access to streaming services
  • Dolby Vision & Atmos - Immersive viewing
  • HDMI 2.1 & G-SYNC - Great for gaming
Dimensions
  • Height: 1096mm
  • Width: 1842mm
  • Depth: 297mm
  • Weight: 33kg
5 years
Rating F
Bundle: Half Price US90TY Soundbar
Product Description
Designed with aesthetics in mind, the OLED83C54LA boasts an ultra-thin bezel and a sleek stand, making it a stylish addition to any living space. Connectivity options include four HDMI 2.1 ports and three USB ports, providing flexibility for various devices. The HDMI ports support features such as 4K resolution at 120Hz refresh rate, eARC, VRR, ALLM, and QMS, ensuring high-quality audio and video transmission.
Specification
Amazon Alexa
Built-In
Apple AirPlay
Built-In
Bluetooth
Yes
Chromecast Built In
No
Digital Audio Output (Optical)
Yes
Digital Tuner
Freeview Play
Dimensions (TV Only)
H105.5 x W184.2 x D5.29cm
Dimensions (With Stand)
H109.6/114.4 x W184.2 x D29.7cm
Energy Rating
F
Ethernet
Google Assistant
HDR
HDR10
HDR Power Consumption (kWh/100
385
Headphone Jack
No
Model Year
2025
No. of HDMI Ports
4 HDMI Sockets
No. of USB Ports
3 USB Ports
Operating System
webOS
Power Consumption (kWh/1000h)
144
Screen Resolution
Ultra HD - 4K
Screen Size
83"