Product code: OLED65C56LB
Product Features
  • OLED - Stunning 4K HDR display
  • 9 AI Processor 4K - Enhanced picture quality
  • webOS 25 - Easy access to streaming services
  • 144Hz & VRR - Smooth, responsive gaming
  • Voice control - Alexa & Microsoft Copilot
Dimensions
  • Height: 1711mm
  • Width: 1035mm
  • Depth: 267mm
  • Weight: 27.1kg
5 years
Rating F
Bundle: Half Price US90TY Soundbar
Product Description
Running on the webOS 25 operating system, the OLED65C56LB provides seamless access to a wide range of streaming services, including Netflix, Amazon Prime Video, and Disney+, allowing you to enjoy diverse content effortlessly. For gamers, the TV offers a 120Hz refresh rate and Variable Refresh Rate (VRR) support, delivering smooth and responsive gameplay. It is also compatible with NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync technologies, further enhancing the gaming experience.
Specification
Amazon Alexa
Built-In
Apple AirPlay
Built-In
Bluetooth
Yes
Chromecast Built In
No
Digital Audio Output (Optical)
Yes
Digital Tuner
Freeview Play
Dimensions (TV Only)
H82.6 x W144.1 x D4.51cm
Dimensions (With Stand)
H88 x W144.1 x D23cm
Energy Rating
F
Ethernet
Google Assistant
HDR
HDR10
HDR Power Consumption (kWh/100
234
Headphone Jack
No
Model Year
2025
No. of HDMI Ports
4 HDMI Sockets
No. of USB Ports
3 USB Ports
Operating System
webOS
Power Consumption (kWh/1000h)
102
Screen Resolution
Ultra HD - 4K
Screen Size
65"